Uchwała Nr V/28/11 Rady Gminy Bojanów z dnia 13 maja 2011 roku W sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie

Uchwała Nr V/28/11

Rady Gminy Bojanów

z dnia 13 maja 2011 roku

 

W sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie

 

Na podstawie art.7 ust.1 pkt 5 i art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r.  o samorządzie gminnym(Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.) oraz art.6 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r.
Nr 180 poz. 1493 z późn. zm.) Rada Gminy Bojanów uchwala:

     Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy  w rodzinie

 § 1

  1. Ustawodawstwo

Gminny program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie został opracowany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz. U. z 2005r. Nr 180 poz.1493 z późn. zm.) oraz w oparciu o ustawę z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r. Nr 175 poz.1362 z późn. zm.)

  1. Definicje
  1. 1)Członek rodziny – należy przez to rozumieć osobę najbliższa w rozumieniu art.115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz.z późn. zm.) a także inna osobę wspólnie zamieszkującą lub gospodarującą.
  2. 2)Przemoc w rodzinie- należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia , naruszające ich godność, nietykalność cielesna , wolność, w tym seksualną powodujące szkodę na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym., a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

         Definicja przemocy wg Światowej Organizacji Zdrowia to: celowe użycie siły fizycznej, zagrażające lub rzeczywiste , przeciwko sobie, komuś innemu, lub przeciwko grupie lub społeczności, co powoduje lub jest prawdopodobne, że spowoduje zranienie, fizyczne uszkodzenie, śmierć, ból psychiczny, zaburzenia w rozwoju lub jego deprawację.

     W cyklu przemocy występują trzy niezależne fazy, zmienne pod względem swej intensywności i czasu trwania.

  1. 1)Faza narastania napięcia (inaczej tworzenia i budowania napięcia) rozumiana jako pierwsza faza cyklu.
  2. 2)Faza gwałtownej przemocy (inaczej wybuchu, incydentów bicia) to druga faza, agresja w tej fazie może być zagrażająca dla zdrowia i życia ofiary, moment zakończenia aktu przemocy zależy wyłącznie od sprawcy i nie ma żadnego związ zachowaniem „ ofiary” (sygnały jej bólu i cierpienia i nie wyciszają agresji)
  3. 3)Faza „ miodowego miesiąca „ (inaczej uspokojenia i miłości ) to trzecia faza w czasie której sprawca miedzy innymi często obiecuje, że już nigdy więcej nie skrzywdzi ofiary lub po prostu zachowuje się jakby przemoc nigdy nie miała miejsca, faza ta jest przemijająca i rozpoczyna się znowu faza narastania napięcia.
    1. 1)Psychiczna- agresywne zachowania, które maja na ogół charakter poniżający lub budzący poczucie zagrożenia i wywołują emocjonalny ból lub cierpienie (między innymi wyśmiewanie, wyzywanie, krytyka, groźby, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami)
    2. 2)Fizyczna- każde agresywne zachowanie skierowane przeciwko ciału ofiary, mogące prowadzić do bólu oraz fizycznych obrażeń (między innymi popychanie, obezwładnianie, szarpanie, policzkowanie, uderzanie, kopanie, duszenie, rzucanie przedmiotami, użycie broni)
    3. 3)Seksualna - wymuszanie pożycia seksualnego lubi niechcianych praktyk seksualnych
    4. 4)Ekonomiczna - uniemożliwienie dostępu do rodzinnych środków finansowych
      (np. odbieranie zarobionych pieniędzy, nie zaspokajanie materialnych potrzeb rodziny)
    5. 5)Zaniedbywanie - ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzebi emocjonalnych .
  1. Wyróżniamy kilka rodzajów przemocy:

 § 2

 Charakterystyka zjawiska przemocy w Gminie Bojanów.

   W celu zdiagnozowania zjawiska przemocy , w tym zjawiska przemocy w rodzinie wykorzystano dane Posterunku Policji w Bojanowie oraz informacje własne Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojanowie. Do najczęstszych przejawów przemocy w rodzinie na terenie Gminy Bojanów należą: awantury domowe, w tym awantury wywołane przez osoby będące pod wpływem alkoholu, poniżania , pobicia i wyzwiska, zaniedbanie.

 W 2010 roku Posterunek Policji przeprowadził 321 interwencji w tym 90 domowych, w których 38 przyczyną był alkohol, w 4 przypadkach założono Niebieską Kartę.

 

 

 

2008

 

2009

 

2010

Interwencje domowe - ogółem

95

 

110

 

90

Postępowanie wszczęte z powodu znęcania się fizycznego lub psychicznego nad rodziną

 

7

 

8

 

4

Odmowy wszczęcia postępowania wobec braku wniosków o ściganie bądź braku dostatecznych danych

 

7

 

20

 

19

Osoby pokrzywdzone w wyniku przemocy domowej - ogółem

69

70

46

Dzieci

6

8

7

Kobiety

63

62

39

Mężczyźni

0

0

0

Źródło : opracowanie własne na podstawie informacji z Posterunku Policji w Bojanowie.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej udzielał pomocy rodzinom dotkniętym przemocą w ramach, której prowadzona była:

- praca socjalna,

- poradnictwo specjalistyczne,

- świadczenia pieniężne ( zasiłki okresowe, celowe).

Przemoc domowa jest zjawiskiem wieloaspektowym i złożonym. Rozpatrywana jest w kilku perspektywach: prawnej, psychologicznej, moralnej, społecznej.

W większości zgłoszonych przypadków przemoc współwystępuje z problemem uzależnienia od alkoholu, co potwierdzają stosowne badania dotyczące przemocy ( raport WHO 2006) .

            § 3

Zasoby Gminy Bojanów w zakresie przeciwdziałania przemocy

   Na terenie gminy Bojanów znajdują się osoby przeszkolone w zakresie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie są to: pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy szkolni, psycholodzy szkolni, policjanci, kuratorzy zawodowi i społeczni, pielęgniarka środowiskowa. Instytucją koordynującą działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojanowie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojanowie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie współpracuje z następującymi instytucjami:

  1. 1)Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej37-464 Stalowa Wola ul. Polna 18
  2. 2)Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli ,37-450 Stalowa Wola ul. Podleśna 15
  3. 3)Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli ul. Okulickiego 12, 37-450 Stalowa Wola
  4. 4)Sądem Rejonowym w Nisku , Wydział Rodzinny i Nieletnich Plac Wolności 14, 37-400 Nisko
  5. 5)Prokuratura Rejonowa w Nisku ul. Sandomierska 19, 37-400 Nisko
  6. 6)Posterunkiem Policji w Bojanowie
  7. 7)Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bojanowie
  8. 8)Szkołami z terenu Gminy Bojanów
  9. 9)Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bojanowie ul. Parkowa 6 37-433 Bojanów

 

 § 4

Interdyscyplinarny Zespól Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

 

W celu zwiększenia skuteczności działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie zarządzeniem Wójta Gminy Bojanów zostanie powołany Interdyscyplinarny Zespół Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W skład zespołu będą wchodzić w szczególności przedstawiciele:

  1. 1)Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojanowie
  2. 2)Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bojanowie
  3. 3)Policji
  4. 4)Oświaty
  5. 5)Ochrony zdrowia
  6. 6)Kuratorzy Sądowi

Zespół Interdyscyplinarny działa na podstawie porozumień zawartych miedzy Wójtem Gminy Bojanów a w/w podmiotami. Obsługę organizacyjno -techniczną zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojanowie. Zespól Interdyscyplinarny realizuje działania określone      w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochronie ofiar przemocy w rodzinie. Zadaniem zespołu jest koordynowanie oraz integrowanie działań podmiotów (Ośrodka Zdrowia, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, Oświaty, Kuratorów Sądowych)

 § 5

 

         Część programowa.

  1. Celem głównym programu jest zwiększenie skuteczności działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie
  2. Celami szczegółowymi będą;
  1. 1)Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
  2. 2)Udostępnianie broszur i ulotek informacyjnych o instytucjach udzielających pomocy w sytuacjach doświadczania przemocy w rodzinie
  3. 3)Rozpowszechnianie broszur i ulotek dotyczących zjawiska przemocy w rodzinie wśród lokalnej społeczności , dostarczanie informacji społeczeńo instytucjach udzielających wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie. Umieszczanie powyższych informacji na stronie internetowej Urzędu Gminy Bojanów
  4. 1)Prowadzenie zajęć informacyjno – edukacyjnych, wspieranie różnych form spędzania czasu wolnego sprzyjającym zachowaniom nieagresywnym.
  1. Edukacja w zakresie radzenia sobie ze stresem
  1. Zmniejszanie skali zjawiska przemocy
  2. Ochrona ofiar przemocy w rodzinie
  3. Wspieranie ofiar przemocy w sytuacjach kryzysowych
  4. Współpraca ze Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli 37-464 Stalowa Wola, ul. Polna 18
  5. Utworzenie interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Gminy Bojanów

 

§ 6

   Zadania w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie

  1. Udzielanie pomocy oraz wsparcia rodzinom dotkniętym przemocą poprzez:
  1. 1)Interwencje kryzysową
  2. 2)Prace socjalną
  3. 3)Poradnictwo medyczne, pedagogiczne, prawne
  4. 4)Stosowanie procedury” Niebieskie Karty”
  5. 1)Odizolowanie sprawcy przemocy od ofiar
  6. 2)Zakaz kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi
  7. 3)Pomoc w znalezieniu schronienia osobom dotkniętym przemocą, które zmuszone są do opuszczenia miejsca zamieszkania.
  1. Ochrona przed dalsza przemocą w rodzinie poprzez:
  1. Szkolenie pracowników reprezentujących różne instytucje w zakresie rozpoznawania i interwencji w sytuacjach występowania przemocy w rodzinie .
  2. Promowanie i rozwijanie umiejętności stosowania przez rodziców metod wychowania bez przemocy w ramach współpracy ze szkołami
  3. Dofinansowanie programów profilaktycznych dotyczących przemocy w rodzinie
  4. Współpraca z Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych                    w Bojanowie , Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej , Ośrodkiem Zdrowia, Policją, Kuratorami Sądowymi, Pedagogami Szkolnymi.

 

§ 7

Realizacja programu finansowana będzie ze środków własnych Gminy Bojanów

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bojanów

 

§ 9

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

                                                                                                          Przewodniczący Rady

 

                                                                                                                   Emil Bieleń


Wytwarzający/Odpowiadający: Administrator 2011-11-20
Udostępniający: Administrator 2011-11-20
Liczba odwiedzin: 2965
Pokaż rejestr zmian
Nr Tytuł Udostępniający Data
2 Uchwała Nr V/28/11 Rady Gminy Bojanów z dnia 13 maja 2011... Marcin 2011-11-20 21:10:44
1 Uchwała Nr V/28/11 Rady Gminy Bojanów z dnia 13 maja 2011... Marcin 2011-11-20 21:10:13