ZARZADZENIE NR 22/2012 Wójta Gminy Bojanów – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 16 kwietnia 2012 roku w sprawie przygotowania i zapewnienia działania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożenia ludzi i środowiska na terenie gminy Bojanów
ZARZADZENIE NR 22/2012
Wójta Gminy Bojanów – Szefa Obrony Cywilnej Gminy
z dnia 16 kwietnia 2012 roku
w sprawie przygotowania i zapewnienia działania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożenia ludzi i środowiska na terenie gminy Bojanów
Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tj. Dz.U. z 204 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.), art. 16 ust.2 pkt 3, art.18 ust. 2 i art.20 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym (tj. Dz. U. Nr 89, poz. 590 z późn. zm.), § 3 pkt. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin(Dz.U. Nr 96, poz. 850), § 4 pkt 1 lit d, § 7, § 10 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. Nr 191, poz. 1415), „Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 17 grudnia 2010 roku w sprawie ogólnych zasad przygotowania i zapewnienia działania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach ludzi i środowiska na terenie województwa podkarpackiego zarządza, co następuje:
§1
1. W celu zapewnienia skutecznego uzyskiwania i wymiany informacji o zagrożeniach ludzi i środowiska oraz ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku ich wystąpienia w czasie pokoju, tworzy się na obszarze gminy Bojanów system wczesnego ostrzegania (SWO) zwanego dalej „gminnym SWO".
2. Gminne SWO stanowi integralną część zorganizowanego na terenie gminy systemu wykrywania i alarmowania (SWA), którego strukturę organizacyjną oraz zasady działania reguluje zarządzenie nr 4 Wójta Gminy Bojanów Wójta Gminy Bojanów – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 12 stycznia 2012 r. w sprawie przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania na terenie gminy Bojanów.
3. Gminne SWO jest integralną częścią „powiatowego SWO", powołanego Zarządzeniem Nr 15/2012 Starosty Stalowowolskiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu z dnia 30 marca 2012 roku w sprawie przygotowania i zapewnienia działania wczesnego ostrzegania o zagrożeniach ludzi i środowiska na terenie powiatu stalowowolskiego
4. Gminne SWO funkcjonuje w czasie pokoju w trybie ciągłym i realizuje przypisane mu zadania, o których mowa w § 2 ust.1 w czasie sytuacji kryzysowych generujących zagrożenia dla ludzi i środowiska, poza okresami obowiązywania stanów nadzwyczajnych oraz wyższych stanów gotowości obronnej państwa.
5. W czasie wprowadzenia stanów nadzwyczajnych oraz wyższych stanów gotowości obronnej państwa, gminne SWO w całości wchodzi w skład rozwijanego w tych stanach na obszarze gminy systemy wykrywania i alarmowania (SWA)
§2
1. Do zadań gminnego SWO należy w szczególności:
1) Monitorowanie sytuacji kryzysowych, które generują zagrożenia ludzi i środowiska, na każdym etapie rozwoju;
2) Zapewnienie obiegu informacji o zagrożeniach między organami administracji oraz podmiotami uczestniczącymi w realizacji procedur ich zwalczania
3) Uruchamianie realizowanie procedur ostrzegania i alarmowania ludności oraz jej informowanie o sposobach postępowania, stosownie do rodzaju i zasięgu zaistniałych zagrożeń;
4) Realizowanie przedsięwzięć w ramach procesu analityczno-decyzyjnego mającego na celu przeciwdziałanie skutkom wystąpienia katastrof naturalnych i awarii technologicznych, a w szczególności:
a) Wypracowanie wniosków i propozycji do decyzji terenowych szefów obrony cywilnej w zakresie prowadzenia działań ratowniczych i ochronnych;
b) Opracowanie ocen eksperckich mających na celu diagnozowanie aktualnego stanu zagrożenia oraz prognozowanie jego rozwoju;
c) Doradztwo specjalistyczne w zakresie ograniczenia zasięgu i skutków oddziaływania zagrożeń;
d) Uruchamianie działań interwencyjnych zgodnie z kompetencjami wynikającymi z odrębnych przepisów.
§3
1. W skład gminnego SWO wchodzą:
1) Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
2) Posterunek Policji w Bojanowie
3) Jednostki OSP z terenu gminy Bojanów
4) Jednostki organizacyjne i pomocnicze
5) Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bojanowie
§4. Nadzór i koordynację funkcjonowania gminnego SWO zapewnia Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
§5. 1. Organami administracji publicznej właściwymi w zakresie uruchamiania procedur informowania, ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku wystąpienia zagrożeń ludzi i środowiska, w szczególności podjęcia decyzji o uruchomieniu systemów alarmowych w celu emisji sygnałów alarmowych oraz nadania stosownych komunikatów przez środki masowego przekazu są:
1) Wojewoda Podkarpacki – Szef Obrony Cywilnej Województwa
2) Starosta Stalowowolski – Szef Obrony Cywilnej Powiatu
3) Wójt Gminy Bojanów – Szef Obrony Cywilnej Gminy
2. Organ administracji publicznej podejmujący na administrowanym terenie działania, o których mowa w ust. 1 niezwłocznie powiadamia o tym organ wyższego szczebla, w rozumieniu regulacji prawnych w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
3. Organ administracji publicznej wyższego szczebla może polecić, jeśli wymaga tego potrzeba zapewnienia skutecznej ochrony ludności przed skutkami zagrożenia, organowi niższego szczebla uruchomienie procedur o których mowa w ust.1
4. Zadania o których mowa w ust. 1-3 organy administracji publicznej (terenowi szefowie obrony cywilnej), realizują za pośrednictwem właściwych centrów zarządzania kryzysowego.
5. Całokształt przedsięwzięć dotyczących współpracy ze środkami masowego przekazu w zakresie informowania społeczeństwa o zagrożeniach, na poziomie gminy koordynuje sekretarz gminy.
6. Każda jednostka organizacyjna i podmiot gospodarczy włączona do gminnego SWO, która jako pierwsza uzyskała informację o zaistnieniu zagrożenia ludzi i środowiska jest zobowiązana do:
1) Niezwłocznego przekazania stosownej informacji do centrum zarządzania kryzysowego;
2) Podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom zaistniałego zagrożenia, zgodnie z kompetencjami wynikającymi z odrębnych przepisów oraz właściwymi dla danego zagrożenia procedurami systemu zarządzania kryzysowego.
§6
Włączenie jednostki organizacyjnej i podmiotu gospodarczego do gminnego SWO, nie powoduje zmian dotyczących jego podległości oraz zadań należących do jego zakresu działania, określonych odrębnymi przepisami.
§7
Akty prawne, dokumenty i procedury normujące funkcjonowanie gminnego SWO, na wszystkich szczeblach muszą spełniać wymóg spójności, pod względem formalnym i merytorycznym z właściwym aktami, dokumentami oraz procedurami systemu zarządzania kryzysowego.
§8
Nadzór w trakcie bieżącej działalności i koordynowanie całokształtu przedsięwzięć związanych z wykonywaniem zapisów zarządzenia powierza się inspektorowi ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
§9
Traci moc Zarządzenie Nr 43/05 Wójta Gminy Bojanów - Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 12 października 2005 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach ludzi i środowiska na terenie gminy, celem jego wykonania.
§10
Zrządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wójt Gminy Bojanów
Sławomir Serafin
Wytwarzający/Odpowiadający: | Administrator | 2012-04-13 |
Udostępniający: | Administrator | 2019-01-09 |
Liczba odwiedzin: | 1182 |
Nr | Tytuł | Udostępniający | Data |
2 | ZARZADZENIE NR 22/2012 Wójta Gminy Bojanów – Szefa Obron... | Administrator | 2019-01-09 09:23:01 |
1 | ZARZADZENIE NR 22/2012 Wójta Gminy Bojanów – Szefa Obron... | Marcin | 2012-04-13 09:56:46 |