UCHWAŁA Nr VIII/39/2015 Rady Gminy Bojanów z dnia 25 września 2015 roku w sprawie nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bojanowie, wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Bojanowie

UCHWAŁA Nr VIII/39/2015

Rady Gminy Bojanów

z dnia 25 września 2015 roku

w sprawie nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bojanowie, wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Bojanowie

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. 594 ze zmianami) oraz § 1 ust. 4 załącznika Nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 ze zmianami) Rada Gminy Bojanów  uchwala, co następuje:

 

§ 1

 

1.Nadaje się imię „księdza Jerzego Popiełuszki” Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bojanowie, wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Bojanowie.

2.Pełna nazwa szkoły brzmi:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. księdza Jerzego Popiełuszki Nr 1 w Bojanowie.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bojanów.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

  Emil Bieleń

 

UZASADNIENIE

do projektu uchwały w sprawie nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej 

Nr 1  Zespołu Szkół w Bojanowie

 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 Zespołu Szkół w Bojanowie w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiła do realizacji projektu pod nazwą „Nadanie imienia PSP nr 1 w Bojanowie”.  W to przedsięwzięcie zostali zaangażowani wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie szkoły podstawowej. W procesie wyboru patrona uczestniczyła zarówno kadra pedagogiczna jak i społeczność lokalna. Każda z grup poproszona została o przedstawienie interesującej kandydatury. Rodzice i społeczność lokalna mogli zgłaszać propozycje i wyrażać swoje zdanie  na zebraniu oraz podczas ankietowania. Uczniowie mogli zgłaszać swoich kandydatów w formie prezentacji. Większość z nich była  poświęcona  ks. Jerzemu Popiełuszce. Na koniec każda z grup poddana była ankietowaniu. Wyniki ankiety wskazały, że większość (92,5% rodziców, 83,8% uczniów, 100% nauczycieli) jest za wyborem ks. Jerzego Popiełuszki na patrona szkoły. Nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej rokrocznie angażowali się  w obchody Dnia Patrona Publicznego Gimnazjum w Bojanowie ks. Jerzego Popiełuszki, uczestniczyli w akademiach, prelekcjach, konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Dzięki temu dokładnie zapoznali się z wizerunkiem kandydata na patrona. Ten zdecydowany wybór ks. Jerzego Popiełuszki na patrona szkoły podstawowej był wyrazem uznania dla heroiczności jego życia. Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach. Jego rodzice Władysław i Marianna prowadzili gospodarstwo rolne. Jako chłopiec z wielką  gorliwością służył codziennie do mszy św. Po skończeniu szkoły podstawowej w latach 1961 – 1965 uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Suchowoli. Po maturze – 24 czerwca 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, by 28 maja otrzymać święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako kapłan pracował w parafiach w Ząbkach i Aninie. W 1987 roku z Anina został przeniesiony do Warszawy, gdzie pełnił posługę kapłańską w kościołach – Dzieciątka Jezus, św. Anny a od czerwca 1980 roku w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. 

Od sierpnia 1980 roku był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także Solidarność. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy świętej w Hucie Warszawa, a w czasie stanu wojennego w kościele  św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę.

Swoją działalność duszpasterską i nauczanie oparł na przesłaniu „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, a także sile charakteru, niezłomności i odwadze. Był wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych. 

Działalność  ks. Jerzego Popiełuszki bezpieka uznała za „krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego”. W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych SB. Akcję rozpracowywania księdza rozpoczęto najpewniej w drugiej połowie 1982 roku. Za działalność antyrządową groziła mu kara 10 lat pozbawienia wolności.  Po wielokrotnych wezwaniach  na przesłuchania, w mieszkaniu ks. Jerzego zarządzono rewizję, podczas której ujawniono między innymi granaty łzawiące, naboje, różne materiały wybuchowe, farby drukarskie – podrzucone do mieszkania przez esbeków. Natychmiast po tym wydarzeniu,  postać ks. Popiełuszki stała się przedmiotem licznych ataków propagandowych i publicystycznych ówczesnej władzy. 19 października 1984 roku na drodze  z Bydgoszczy do Torunia, niedaleko miejscowości  Górki, ks. Jerzy Popiełuszko wraz z kierowcą  zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy SB w mundurach milicjantów  Wydziału Ruchu Drogowego (kierowcy udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku). 30 października  z zalewu  na Wiśle koło Włocławka wyłoniono  jego zwłoki,  które  zbadano w Zakładzie Medycyny Sądowej. W czasie sekcji wykazano liczne ślady torturowania. 

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 r. i stał się wielką manifestacją religijno – polityczną, w której uczestniczyło 600 tys. osób. Jego grób znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki.

Popiełuszko był zwyczajnym człowiekiem, prostym i dobrym. Nie chorował na wielkość,  nie udawał bohatera, nie lubił oklasków. Był zwyczajny jak – my. Bardzo koleżeński i ze wszystkimi za pan brat. Był bardzo delikatny, nikogo nie obraził, nie pamiętał uraz. 

Dla tych, z którymi łączyła go przyjaźń był bardzo oddany. Jest przykładem, w jaki sposób podejmować walkę ze złem w sobie i wokół siebie – nie metodą zemsty, odwetu, ale w myśl zasady: zło dobrem zwyciężaj.

Decydując się na wybór ks. Jerzego Popiełuszki na Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół w Bojanowie, brano pod uwagę jego mądrość, głoszoną naukę, niekwestionowany autorytet moralny, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.

Ks. Jerzy Popiełuszko całym swoim życiem dał przykład tego, jakie wartości powinny być najważniejsze i w jaki sposób powinno się ich bronić. Ta postać powinna być wzorem dla wszystkich a szczególnie dla ludzi młodych, którzy stoją u progu dorosłego życia i właśnie teraz wyznaczają priorytety, którymi będą się kierować.

Ks. Jerzy Popiełuszko w wyjątkowy sposób może stać się przykładem do naśladowania dla dzieci, a jego życie przepełnione takimi wartościami jak patriotyzm, mądrość, miłość, uczciwość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, może stanowić inspiracje. 

W dzisiejszym świecie nie trudno ulec złudzeniom łatwego życia bez przestrzegania zasad, a łudząc się pozorną wolnością łatwo zatracić swoje człowieczeństwo. W tym świecie przywoływanie takich postaci jak ks. Jerzy Popiełuszko jest wyjątkowo potrzebne i konieczne. Młodzi ludzie potrzebują prawdziwych wartości i autorytetów, aby budować swoja przyszłość na solidnych fundamentach, a osoba ks. Jerzego Popiełuszki  takie właśnie podstawy  zapewnia.

 

Rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1w zespole szkół w Bojanowie  mają głębokie  przekonanie, że wychowanie młodzieży w duchu nauki ks. Jerzego Popiełuszki pozwoli im kształtować ludzi światłych, wrażliwych i gotowych do pracy nad dziełem tworzenia świata piękniejszego, lepszego i bardziej sprawiedliwego. 

 

 


Wytwarzający/Odpowiadający: Administrator 2015-10-27
Udostępniający: Administrator 2015-10-27
Liczba odwiedzin: 1960
Pokaż rejestr zmian
Nr Tytuł Udostępniający Data
2 UCHWAŁA Nr VIII/39/2015 Rady Gminy Bojanów z dnia 25 wrze... Administrator 2015-10-27 13:05:52
1 UCHWAŁA Nr VIII/39/2015 Rady Gminy Bojanów z dnia 25 wrze... Administrator 2015-10-27 13:05:31